Skip to content

629 Bryant St

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$153,500
Last Sale Date
Dec 3, 1993

Property Information

Block78
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
32%
Improvement Value:$111,800
68%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,144+3.2%
2024$11,762+3.2%
2023$11,400+0.4%
2022$11,357+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 4048, Page 20

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3521, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1910