Skip to content

130 Forbes St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2007

Property Information

Block78
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
42%
Improvement Value:$65,100
58%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,360+3.2%
2024$8,097+3.2%
2023$7,848+0.4%
2022$7,818+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920