Skip to content

199 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 11, 2008

Property Information

Block79
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage966
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
44%
Improvement Value:$55,400
56%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,324+3.3%
2024$7,093+3.2%
2023$6,875+0.4%
2022$6,849+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5741, Page 16

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5383, Page 949

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 3758, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1925