Skip to content

546 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Jun 11, 1982

Property Information

Block79
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
40%
Improvement Value:$75,600
60%
Total Assessment$126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+3.3%
2024$8,815+3.3%
2023$8,536+0.4%
2022$8,503+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 3289, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1954