Skip to content

253 St Georges Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 12, 1998

Property Information

Block7
Lot1

Sq Footage---
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
52%
Improvement Value:$108,200
48%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,090+3.2%
2024$16,568+3.5%
2023$16,001+0.8%
2022$15,877+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 4640, Page 9

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 4557, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1945