Skip to content

1170 Broad St

Rahway, NJ 07065

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block85
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,471
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
24%
Improvement Value:$109,000
76%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,589+13.8%
2024$9,302+3.2%
2023$9,015+0.4%
2022$8,982+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5758, Page 662

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5505, Page 9

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5392, Page 943

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5320, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1865