Skip to content

1200 Georgia St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Nov 15, 2013

Property Information

Block86
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,835
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
38%
Improvement Value:$74,200
62%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+3.2%
2024$8,578+3.2%
2023$8,313+0.4%
2022$8,282+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft1,835DeedBook 5984, Page 713Recorded12/12/2013

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 5552, Page 637

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 4610, Page 201

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 3286, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1925