Skip to content

41 Murray St

Rahway, NJ 07065

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block8
Lot2

Zoning---
Sq Footage18,000
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
45%
Improvement Value:$98,000
55%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+3.2%
2024$13,027+3.5%
2023$12,581+0.8%
2022$12,483+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft18,000DeedBook 6327, Page 251Recorded6/18/2019

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$600,000

From:

To:

DeedBook 6056, Page 917Recorded5/7/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4218, Page 223

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 3546, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1966