Skip to content

1094 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2020

Property Information

Block91
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2A-F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,068
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
32%
Improvement Value:$120,100
68%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,174+3.3%
2024$12,759+3.2%
2023$12,366+0.4%
2022$12,320+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft3,068DeedBook 6079, Page 676Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4712, Page 34

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 3290, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1920