Skip to content

1062 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1886

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block92
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
27%
Improvement Value:$145,100
73%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,773+3.2%
2024$14,308+26.2%
2023$11,337+0.4%
2022$11,295+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,320DeedBook 6466, Page 2876Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3420, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1886