Skip to content

1016 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$54,278
Last Sale Date
Nov 24, 1992

Property Information

Block92
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
36%
Improvement Value:$103,400
64%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+3.2%
2024$11,533+3.2%
2023$11,177+0.4%
2022$11,135+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,278
DeedBook 4023, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1920