Skip to content

153 Stanton St

Rahway, NJ 07065

Built 1929

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 24, 2020

Property Information

Block93
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
39%
Improvement Value:$92,100
61%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,270+3.2%
2024$10,916+14.5%
2023$9,530+0.4%
2022$9,494+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,336DeedBook 6392, Page 503Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 5530, Page 503

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4572, Page 333

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 3982, Page 117

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3265, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1929