Skip to content

143 Stanton St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block93
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
36%
Improvement Value:$109,300
64%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+3.2%
2024$12,164+13.4%
2023$10,725+0.4%
2022$10,685+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000
Sq Ft1,808DeedBook 6393, Page 226Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 5664, Page 816

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4793, Page 54

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4495, Page 205

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3878, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1925