Skip to content

144 Stanton St

Rahway, NJ 07065

Built 1927

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 21, 2005

Property Information

Block94
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
51%
Improvement Value:$52,500
49%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+3.2%
2024$7,710+3.2%
2023$7,472+0.4%
2022$7,444+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5523, Page 887

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4511, Page 221

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3948, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1927