Skip to content

914 Bryant St

Rahway, NJ 07065

Built 1932

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block98
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
38%
Improvement Value:$84,300
62%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+3.3%
2024$9,768+3.2%
2023$9,467+0.4%
2022$9,432+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,428DeedBook 6512, Page 2579Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 5898, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1932