Skip to content

420 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2001

Property Information

Block1006
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,886
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
39%
Improvement Value:$209,400
61%
Total Assessment$341,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,115+2.5%
2024$14,743+4.8%
2023$14,066+0.7%
2022$13,970+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4875, Page 99

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 3865, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1935