Skip to content

414 Galloping Hill Rd

Roselle Park, NJ 07204

Built 1952

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 28, 2009

Property Information

Block1009
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
51%
Improvement Value:$98,600
49%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+2.5%
2024$8,710+4.8%
2023$8,310+0.7%
2022$8,254+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

DeedBook 5774, Page 502Recorded8/4/2009

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

DeedBook 5418, Page 938Recorded3/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1952