Skip to content

450 Henry St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block1016
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,023
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
39%
Improvement Value:$194,600
61%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,107+2.5%
2024$13,760+4.8%
2023$13,128+0.7%
2022$13,038+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$289,900

From:

To:

Sq Ft2,023DeedBook 6095, Page 673Recorded12/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$329,600

From:

To:

DeedBook 5376, Page 582Recorded6/16/2003

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

DeedBook 5070, Page 110Recorded1/2/2001

Property Built

Built

Year Built: 1941