Skip to content

415 Grant Ave East

Roselle Park, NJ 07204

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2008

Property Information

Block1014
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SST1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,993
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
38%
Improvement Value:$196,200
62%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,028+2.5%
2024$13,682+4.8%
2023$13,054+0.7%
2022$12,965+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

DeedBook 5601, Page 673Recorded8/25/2006

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

DeedBook 5264, Page 133Recorded5/6/2002

Property Built

Built

Year Built: 1939