Skip to content

358 Galloping Hill Rd

Roselle Park, NJ 07204

Built 1940

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block1017
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,151
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
39%
Improvement Value:$170,900
61%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,290+2.5%
2024$11,987+4.8%
2023$11,437+0.7%
2022$11,359+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,151DeedBook 6580, Page 2146Recorded5/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940