Skip to content

515 Grant Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1939

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block1017
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SBF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
37%
Improvement Value:$205,800
63%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,519+2.5%
2024$14,161+4.8%
2023$13,510+0.7%
2022$13,418+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$340,000

From:

To:

DeedBook 5963, Page 371Recorded7/25/2013

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 5285, Page 124Recorded6/27/2002

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 4853, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1939