Skip to content

328 Galloping Hill Rd

Roselle Park, NJ 07204

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2017

Property Information

Block1017
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
37%
Improvement Value:$174,400
63%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237+2.5%
2024$11,936+4.8%
2023$11,388+0.7%
2022$11,310+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935