Skip to content

569 Grant Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block1017
Lot38
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,583
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
43%
Improvement Value:$154,300
57%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,968+2.5%
2024$11,673+4.8%
2023$11,137+0.7%
2022$11,061+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 6519, Page 2039NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2023

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 6394, Page 2125Recorded12/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1930