Skip to content

565 Grant Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block1017
Lot39
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
40%
Improvement Value:$174,700
60%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+2.5%
2024$12,509+4.8%
2023$11,935+0.7%
2022$11,853+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 6275, Page 100Recorded7/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

DeedBook 5089, Page 264Recorded2/28/2001

Property Built

Built

Year Built: 1930