Skip to content

607 Faitoute Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1939

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
May 7, 2001

Property Information

Block109
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
41%
Improvement Value:$164,200
59%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+2.5%
2024$11,931+4.8%
2023$11,383+0.7%
2022$11,306+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$172,000

From:

To:

DeedBook 5119, Page 57Recorded5/17/2001

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 4989, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1939