Skip to content

224 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1924

Last Sale Price
$175,412
Last Sale Date
Jun 22, 2019

Property Information

Block1102
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
49%
Improvement Value:$122,700
51%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+2.5%
2024$10,401+4.8%
2023$9,923+0.7%
2022$9,855+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,412

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6350, Page 2143NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 5851, Page 772Recorded2/14/2011

Property Built

Built

Year Built: 1924