Skip to content

231 Bender Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1941

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block1104
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
38%
Improvement Value:$201,600
62%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,439+2.5%
2024$14,083+4.8%
2023$13,436+0.7%
2022$13,345+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 5885, Page 397Recorded11/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1941