Skip to content

325 Hemlock St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1949

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 25, 2012

Property Information

Block1011
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,453
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
44%
Improvement Value:$141,400
56%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,185+2.5%
2024$10,909+4.8%
2023$10,408+0.7%
2022$10,338+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

DeedBook 5914, Page 166Recorded7/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1949