Skip to content

121 Bender Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1941

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block1110
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
47%
Improvement Value:$141,200
53%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,875+2.5%
2024$11,582+4.8%
2023$11,050+0.7%
2022$10,975+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5883, Page 347

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 5883, Page 347Recorded10/31/2011

Property Sale

SaleMulti
$189,000

From:

To:

DeedBook 5113, Page 141NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/3/2001

Property Built

Built

Year Built: 1941