Skip to content

125 Bender Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1942

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block1110
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
40%
Improvement Value:$189,200
60%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,975+2.5%
2024$13,630+4.8%
2023$13,004+0.7%
2022$12,916+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 6412, Page 2289Recorded5/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

DeedBook 6075, Page 202Recorded8/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1942