Skip to content

305 Lincoln Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1964

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block111
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
45%
Improvement Value:$152,700
55%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,277+2.5%
2024$11,974+4.8%
2023$11,425+0.7%
2022$11,347+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964