Skip to content

622 Chester Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1949

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block112
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
48%
Improvement Value:$134,100
52%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,455+2.5%
2024$11,172+4.8%
2023$10,659+0.7%
2022$10,587+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 5937, Page 852NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded1/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$269,000

From:

To:

DeedBook 5404, Page 741Recorded12/16/2003

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 4397, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1949