Skip to content

611 Roosevelt St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1941

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 1, 2002

Property Information

Block112
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,500
52%
Improvement Value:$130,600
48%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,030+2.5%
2024$11,733+4.8%
2023$11,194+0.7%
2022$11,118+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 5348, Page 192NU CodeFamily (1)Recorded12/9/2002

Property Built

Built

Year Built: 1941