Skip to content

523 Pinewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1955

Last Sale Date
Apr 6, 2024

Property Information

Block116
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SFL2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
37%
Improvement Value:$218,000
63%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,936+2.6%
2024$14,562+4.9%
2023$13,882+0.7%
2022$13,785+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955