Skip to content

537 Oak St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block116
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,105
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
55%
Improvement Value:$102,500
45%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+2.5%
2024$9,918+4.8%
2023$9,462+0.7%
2022$9,398+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$221,000

From:

To:

DeedBook 5365, Page 337Recorded4/9/2003

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 4304, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 3577, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1920