Skip to content

512 Amsterdam Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1941

Last Sale Price
$139,750
Last Sale Date
Sep 16, 1996

Property Information

Block121
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
56%
Improvement Value:$96,600
44%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,797+2.5%
2024$9,555+4.8%
2023$9,117+0.7%
2022$9,055+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,750
DeedBook 4432, Page 310

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 3520, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1941