Skip to content

520 Amsterdam Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2005

Property Information

Block121
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
53%
Improvement Value:$111,200
47%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,442+2.5%
2024$10,185+4.8%
2023$9,717+0.7%
2022$9,651+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

DeedBook 5360, Page 900NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/13/2003

Property Built

Built

Year Built: 1941