Skip to content

523 Oakwood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1942

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block124
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
51%
Improvement Value:$122,500
49%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+2.5%
2024$10,672+4.8%
2023$10,182+0.7%
2022$10,113+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

DeedBook 5452, Page 873NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1942