Skip to content

538 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block124
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
51%
Improvement Value:$120,100
49%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,836+2.5%
2024$10,569+4.8%
2023$10,083+0.7%
2022$10,015+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,095DeedBook 5878, Page 914NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1953