Skip to content

535 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1951

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 4, 2002

Property Information

Block125
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
54%
Improvement Value:$117,200
46%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,260+2.5%
2024$10,983+4.8%
2023$10,478+0.7%
2022$10,407+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000

From:

To:

DeedBook 5338, Page 48Recorded10/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1951