Skip to content

521 Myrtle Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2015

Property Information

Block127
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
54%
Improvement Value:$106,200
46%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,111+2.5%
2024$9,862+4.8%
2023$9,409+0.7%
2022$9,345+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955