Skip to content

533 Roosevelt St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block129
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB1AG 2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
49%
Improvement Value:$144,800
51%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,480+2.5%
2024$12,173+4.8%
2023$11,614+0.7%
2022$11,535+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

DeedBook 5182, Page 195Recorded10/9/2001

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 3850, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1958