Skip to content

413 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block209
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,545
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
53%
Improvement Value:$126,000
47%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,870+2.5%
2024$11,578+4.8%
2023$11,046+0.7%
2022$10,971+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

DeedBook 5292, Page 79Recorded7/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1953