Skip to content

111 Valley Road

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block205
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
42%
Improvement Value:$171,700
58%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,117+2.5%
2024$12,794+4.8%
2023$12,206+0.7%
2022$12,123+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 6095, Page 545Recorded12/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 5927, Page 926Recorded10/19/2012

Property Sale

SaleMulti
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,191DeedBook 5878, Page 871NU CodePost-sale loss (19)Recorded9/21/2011

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4683, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3639, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1925