Skip to content

152 Bridge St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$210,120
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block206
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
64%
Improvement Value:$71,500
36%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+2.5%
2024$8,473+4.8%
2023$8,084+0.7%
2022$8,029+4.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,120

From:

To:

Sq Ft648DeedBook 6331, Page 2143NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950