Skip to content

144 Bridge St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block206
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
62%
Improvement Value:$77,500
38%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019+2.5%
2024$8,796+4.8%
2023$8,393+0.7%
2022$8,335+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 6535, Page 2484NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950