Skip to content

513 Westfield Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block206
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SCB STORE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
30%
Improvement Value:$110,300
70%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,968+2.5%
2024$6,796+4.8%
2023$6,484+0.7%
2022$6,440+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 6545, Page 199Recorded5/20/2024

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

DeedBook 6496, Page 116NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2023