Skip to content

422 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block208
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
48%
Improvement Value:$139,800
52%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,884+2.5%
2024$11,591+4.8%
2023$11,058+0.7%
2022$10,983+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954