Skip to content

404 Maplewood Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1988

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 24, 1992

Property Information

Block208
Lot28.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,826
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
35%
Improvement Value:$233,800
65%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,863+2.5%
2024$15,471+4.8%
2023$14,761+0.7%
2022$14,661+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 3824, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1988