Skip to content

118 Grove St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1974

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 1, 1993

Property Information

Block201
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,697
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
38%
Improvement Value:$210,500
62%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,961+2.5%
2024$14,592+4.8%
2023$13,922+0.7%
2022$13,827+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4020, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1974